Just another WordPress.com site

Basit Makinalar Ve Resimleri

Eğik Düzlem/Takoz

Eğik düzlem, bir yükü ağirlığından daha küçük bir kuvvetle yukarıya kaldırmak işlemiyle kullanılır. Bir şeyi eğik düzlemin yüksekliği boyunca taşmak ve eğik düzlemin boyu boyunca taşımanın eşit olduğunu gösterir.  Böylece eğik düzlemin uzunluğunu uzatarak işin daha az kuvvetle yapılabileceğini çıkarabiliriz.

Kaldiraçlar

Tüm kaldıraçların formülü “kuvvet . kuvvet kolu = yük . yük kolu”dur. Kaldıraçlar az kuvvetile büyük yükleri kaldırmak için kullanılır. Yük kolu ile kuvvet kolu uzunlukları eşitse, uygulanan kuvvet yük kadar olur. Kuvvet kolu ne kadar büyükse, yükü kaldırmak için harcanacak kuvvet o kadar az olur. Kaldıraçalar 3 çeşitte bulunmaktadırlar.

1- Desteğin ortada, yük ve kuvvetin iki uçta olduğu kaldıraçlar. Bu kaldıraçlara, kerpeten, keser, makas ve tahtteravalli iyi örneklerdir.

2-Desteğin uçta olduğu; yükün ortda, kuvvetin diğer uçta olduğu kaldıraçlara örnekler; fındık kıracağı, el arabası ve menteşeli kapılardır.

3- Desteğin uçta olduğu; kuvvetin ortada, yükün diğer uçta olduğu kaldıraçlara örnekler tenis raketi, cımbız ve kürektir.

Makaralar

Makaralar sabit makara ve hareketli makara olarak ikye ayrılır.Bu iki makara türünden oluşan sisteme palanga denir.

1- SABİT MAKARA

Sabit makaralarda kuvvetten kazanç yoktur. Makaralar sadece kuvvetin yönünü değiştirerek iş kolaylığı sağlar. Kuvvetten kazanç olmadığından yoldan kazanç vardır.

2-HAREKETLİ MAKARA

Hareketli makaralar, çevresinden geçen ip çekildiginde hem dönebilen hem de yükselip alçalabilen makaralara denir. Bunlarda bir yükü kaldırabilmek için uygulanması gereken kuvvet yükün ağırlığının yarısına eşittir. Uygulanan kuvvet, yük ağırlığından daha küçük plduğundan kuvetten kazanç vardır.

Palanga

Palanga, sabit ve hareketli makaraların bir araya gelmesi ile oluşan makara sistemlerine palanga denir.

Vida

Vida, esas itibarı ile, silindirik bir mil üzerine vida profili adı verilen diş şeklinin heliks eğrisi boyunca sarılması ilemeydana gelir. Helis eğrisi, uzun dik kenarı, üzerine sarılacağı silindirin taban çevresine eşit olan bir dik üçgeninhipotenüsünün, silindir üzerine sarılışı sırasında oluşturduğu eğridir. Dik üçgenin kısa kenarı ise vidanın adımını göstermektedir ve helisin silindir yüzeyini bir defa dolanışındaki yükselme miktarı olarak tanımlanabilir.

Dişliler/Kama

Dişliler, hareketi değiştirmek veya iletmek için kullanılan, üzerinde çeşitli profillerde diş açılmış bir basit makinedir. Bunlar dönerken birbirlerine temas eder ve böylece dönerler. Dişlilerin saatlerin yapımında kullanıldiğinı hepimiz biliyoruzdur. Saniye, dakika ve saat bu dişlilerin büyüklük farkı ve dönmesiyle hep aynı oranda döner.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s